Достапни линкови

logo-print

Ирак бара итна седница на Советот за безбедност


Багдад бара итна седница на Советот за безбедност на Обединетите нации поради присуството на турски војници во северен Ирак. Портпаролот на ирачкото министерство за надворешни работи Ахмед Јамал вчера рече дека барањето го упатил ирачкиот амбасадор во ОН за „престапите и мешањето на турската страна“. Тоа вклучува и барање за резолуција со која ќе се стави крај на турската војска и како што е соопштено, непочитувањето на ирачкиот суверенитет и принципите за добрососедство.

Односите меѓу двете соседни земји се влошија откако минатата година Турција испрати војници во близина на ирачкиот град Мосул да ги обучуваат борците против Исламска држава.

XS
SM
MD
LG