Достапни линкови

logo-print

Колумбискиот претседател Сантос ја доби Нобеловата награда за мир


Норвешкиот Нобелов комитет денеска во Осло соопшти дека годинашниот добитник на Нобеловата награда за мир е колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос. Тој ова награда ја доби за неговата работа во постигнувањето мировен договор со бунтовниците од движењето ФАРК за ставање крај на 52 годишната граѓанска војна во таа земја.

XS
SM
MD
LG