Достапни линкови

logo-print

Џорџија нареди евакуација на два милиони луѓе


Гувернерот на американската сојузна држава Џорџија нареди евакуација на шест окрузи по должината на атланскиот брег, еден ден пред очекувањата на ураганот Метју да ја погоди земјата и да се движи низ источниот брег на САД. Џорџија им се приклучува на државите Флорида и Јужна Каролина во наредувањето на масовна евакуација во пресрет на најмоќната бура на атланскиот брег во повеќе од една деценија. Наредбата за евакуација важи за повеќе од два милиони луѓе.

XS
SM
MD
LG