Достапни линкови

logo-print

Авганистанските сили напредуваат против Талибанците во Кундуз


Авганистанските власти информираат дека безбедносните сили ги пoтиснале талибанските милитанти од јужниот дел на градот Кундуз, во битка која трае веќе четврти ден. Генералот Касим Јунгалбах којшто е полициски шеф на провинцијата Кундуз, денеска ги даде деталите за битката во северен Авганистан. Јужниот дел на градот Кундуз е стратешки за воздухопловните сили и е од витално значење за нивна логистичка поддршка. Портпаролот на армијата на САД во Авганистан, генерал Чарлс Кливленд изјави дека авганистанските командоси ги расчистувале, како што ги нарече „изолираните места на талибанскиот отпор“ во градот.

XS
SM
MD
LG