Достапни линкови

logo-print

Најмалку 29 загинати во нападот на ИД во Сирија


Најмалку 29 луѓе загинале во бомбашкиот напад извршен од страна на групата на Исламската држава (ИД) во близина на сириската граница со Турција. Повеќе то од загинатите се бунтовнички борци, а Сириската опсерваторија за човекови права со сешиште во Британија соопшти дека нападот се случил денска на преминот Атмех во провинцијата Идлиб и дека цел биле бунтовничките фракции поддржани од Турција кои се борат против ИД. Новинската агенција Амак соопшти дека бомбашот самоубиец целел конвој на бунтовниците.

XS
SM
MD
LG