Достапни линкови

logo-print

Ирак бара седница на ОН за турските трупи во земјата


Багдад побара итна седница на Советот за безбедност на Обединетите Нации (ОН), во врска со присуството на турските трупи во северен Ирак. Портпаролот на ирачкото Министерството за надворешни работи, Ахмед Џамал, денеска соопшти дека барањето е направено од ирачкиот амбасадор во ОН да се разговара за „турските престапи и препреки.“ Ирак бара од Советот за безбедност да донесе резолуција која „ќе стави крај на прекршувањето на ирачкиот суверенитет од страна на туските трупи и на нивното непочитување на принципите на добрососедство“, рече Џамал.

XS
SM
MD
LG