Достапни линкови

logo-print

Русија го суспендира договорот со САД за нуклеарни истражувања


заменик шефот на руската дипломатија Сергеј Ријабков

заменик шефот на руската дипломатија Сергеј Ријабков

Русија суспендира уште еден договор со Соединетите држави, овојпат за заедничка работа во истражувањата околу нуклеарната енергија. „Веќе не можеме да му веруваме на Вашингтон во едно такво чувствително подрачје како модернизацијата и безбедноста на руските нуклеарни објекти“, соопшти руското министерство за надворешни работи, додавајќи дека договорот ќе биде продолжен ако Соединетите држави ги тргнат санкциите против Русија. „Топката е на американски терен“, изјави заменик шефот на руската дипломатија Сергеј Ријабков. Претходно Русија го суспендира договорот за отстранување на високо збогатениот плутониум.

XS
SM
MD
LG