Достапни линкови

logo-print

Авганистан прифати да помогне во враќањето на мигрантите


Авганистан се согласи да и помогне на ЕУ во принудното враќање на илјадници мигранти со тоа што ќе им издаде патни исправи и ќе ги прифати назад во земјата. Договорот е објавен за време на донаторската конференција за Авганистан што се одржува во Брисел откако Германија соопшти дека финански ќе го поддржи враќањето на мигрантите. Според новинските агенции, ЕУ планира да врати околу 80 илјади авганистански мигранти.

XS
SM
MD
LG