Достапни линкови

logo-print

Москва нема да суспендира други договори со САД


Портпаролот на Кремљ Дмитри Песков

Портпаролот на Кремљ Дмитри Песков

Русија нема планови да суспендира други договори со САД откако тоа го стори околу ограничувањето на збогатен плутониум кој се користи за оружје. Рускиот претседател Владимир Путин го суспендира овој договор неколку часа пред САД да соопштат дека ги прекинуваат разговорите со Русија во врска со мировниот процес во Сирија. Портпаролот на Кремљ Дмитри Песков изјави дека немало поврзаност меѓу потегот на Москва и санкциите врз Русија што Западот ги воведе по анексијата на Крим во 2014 година.

XS
SM
MD
LG