Достапни линкови

logo-print

Локалните грчки власти бараат од Ципрас итни мерки за бегалската криза


Локалните власти во Грција денеска ја повика грчката Владата да преземе итна акција во врска со бегалската криза, со оглед на тоа што бројот на бегалци и мигранти кои се заглавени во земјата достигна над 60 илјади луѓе.

Во писмо упатено до премиерот Алексис Ципрас, е посочено дека локалните власти низ целата земја се соочуваат со големи проблеми и имаат многу ограничени ресурси за да се обезбеди помош за растечката популација на мигранти и бегалци во земјата. Најголем проблем имаат островите во источниот дел на Егејското море кои го носат најголемиот товар од приливот на бегалци.


XS
SM
MD
LG