Достапни линкови

logo-print

Руската амбасада во Сирија мета на бунтовници


Бунтовниците во Сирија ја бомбардираа руската амбасада во Сирија, соопштија руските власти. Од руското Министерството за надворешни работи денеска соопштија дека амбасадата во Дамаск била гранатирана претходниот ден. Никој не бил повреден во нападот.

Руските власти велат дека нападот бил извршен најверојатно од страна на „терористички групи“ кои се борат против силите на сирискиот претседател Башар ал Асад. Москва е клучен сојузник на Асад.

Во соопштението се наведува дека нападот е последица на дејствија како оние од страна на САД и некои нејзини сојузници, кои поттикнуваат продолжување на крвавиот конфликт во Сирија со тоа што им помагаат на милитантите и на екстремистите.

XS
SM
MD
LG