Достапни линкови

logo-print

ОН во обид за спас на примирјето во Сирија


Советот за безбедност на Обединетите нации побара да се најде начин за спас на примирјето во Сирија откако Соединетите држави соопштија дека веќе нема да соработуваат со Русија. Меѓутоа, ваквиот обид на Советот веднаш беше блокиран од официјална Москва. Франција и Шпанија побараа усвојување резолуција со која се одобрува мерка за итен прекин на воздушните напади врз сирискиот град Алепо, но Русија оцени дека таквата мерка нема да успее. Претходно Вашингтон соопшти дека ги прекинува преговорите со Русија, бидејќи се распадна примирјето предвидено со руско американскиот договор од 9 септември. Вашингтон оцени дека Москва не ги почитувала условите од тој договор.

XS
SM
MD
LG