Достапни линкови

logo-print

Тачи очекува да продолжи дијалогот со Србија


Косовскиот претседател Хашим Тачи

Косовскиот претседател Хашим Тачи

Косовскиот претседател Хашим Тачи за време на денешната посета на Тирана, изјави дека Приштина ќе продолжи со целосна нормализација на односите со Белград. Според него, единственото решение е продолжување на дијалогот меѓу двете земји.

Нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина, како што истакна, влијае и врз регионалната стабилност и засилувањето на односите меѓу државите во регионот. Тачи се сретна со албанскиот премиер и претседател Еди Рама и Бујар Нишани.

XS
SM
MD
LG