Достапни линкови

logo-print

Иванов на средба со рускиот епископ Тихон


Претседателот Ѓорѓе Иванов

Претседателот Ѓорѓе Иванов

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска во Вила Билјана во Охрид оствари средба со епископ Тихон, викар на патријархот московски и на цела Русија, кој е во посета на Македонија. На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов, биле разменети мислења за односите меѓу Македонската православна црква-Охридска архиепископија и Руската православна црква, како и за севкупните состојби во православието.

Иванов ја истакнал потребата од натамошно интензивирање и збогатување на односите меѓу црквите, како и на релациите меѓу македонскиот и рускиот народ. Епископ Тихон истакнал дека Охрид и Македонија имаат значајна улога во ширењето на православието.

XS
SM
MD
LG