Достапни линкови

logo-print

Ердоган со критика за ЕУ за помошта за мигрантите


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган упати критика до ЕУ бидејќи не го исполнила ветувањето дека на неговата земја ќе и обезбеди помош од 3 милијарди евра за мигрантите, согласно договорот меѓу Анкара и Брисел.

Договорот беше постигнат во март годинава со цел да се спречи бегалскиот бран во Европа. Европската комисија соопшти дека исплатата на средствата за Турција според договорот, се заснова на проекти, а не се исплаќа како готовина.


XS
SM
MD
LG