Достапни линкови

logo-print

Мал одѕив на референдумот во Унгарија за мигрантите


Поголемото мнозинство од унгарците кои гласаа на вчерашниот референдум ги отфрлија квотите за прием на мигранти што ги постави Европската унија. И покрај екстензивната антимигрантска кампања, одѕивот не достигна над 50 насто од гласачите, со што референдумот е неважечки. Со скоро сите пребројани гласови, над 3,2 милиони луѓе, или 98 насто од оние што излегоа на гласање ја поддржаа владата за отфрлање на квотите. Но одѕивот е околу 43 насто. Владата прогласи победа наведувајќи дека дека сепак граѓаните ја поддржуваат нејзината антимигрантска политика.

XS
SM
MD
LG