Достапни линкови

logo-print

Британија ќе го покрене процесот за излегување од ЕУ до март


Британската премиерка Тереза Меј рече дека нејзината влада ќе го потегне формалниот процес за излегување од Европската унија до крајот на март 2017 година.

Меј го потврди крајниот рок за активирање на членот 50 од Лисабонскиот договор во денешното интервју за Би-би-си.

Во договорот се дефинирани правила за двегодишниот преговарачки процес за излегување на членка од блокот во кој има 28 земји.

Меј рече дека ќе открие дополнителни детали во нејзиниот говор подоцна денеска на годишната конференција на нејзината центро-десничарска Конзервативна партија.

XS
SM
MD
LG