Достапни линкови

logo-print

Атина сака да го намали притисокот од бегалците врз грчките острови


Камп Мориа

Камп Мориа

Со цел да го олесни притисокот врз островите во источниот дел на Егејското Mоре, официјална Атина испитувала начини да се овозможи префрлање на бегалци и мигранти во затворени кампови на копното без притоа да го прекрши договорот меѓу Европската унија и Турција за намалување на приливот на бегалци, јави МИА.

Бегалците и мигрантите, кои на грчките острови пристигнале после 20 март не можат да бидат вклучени во програмата за преселба во согласност со одлуката донесена во јуни од страна на Советот за внатрешни работи, изјави шефот на грчката служба за азил Марија Ставропулу за „Катимерини“.

XS
SM
MD
LG