Достапни линкови

logo-print

ОПЕК го намалува производството на нафтата


Членките на Организацијата на земјите извознички на нафта ОПЕК постигнаа прелиминарен договор за намалување на производството на нафта, за прв пат во изминативе осум години. Договорено е прецизните квоти за секоја земја да бидат утврдени на состанокот во Виена што ќе се одржи на 30 ноември. Тоа беше сигнал за зголемување на цените на нафтата. ОПЕК во која членуваат 14 земји контролира 40 насто од продукцијата на нафта во светот. Меѓутоа големите произведувачи како Русија е надвор од оваа организација.

XS
SM
MD
LG