Достапни линкови

logo-print

Повторно демонстрации во Грција поради мигрантите


Неколку стотици луѓе демонстрираа на Хиос во близина на границата со Турција, поради тоа што на овој остров на Егејско море неколку илјади бегалци и мигранти не можат да одат никаде поради спогодбата меѓу ЕУ и Турција. Тоа беше втор протест во изминативе две недели на Хиос. На претходниот во средината на месецов, дојде до судири меѓу полицијата и демонстрантите. Тензиите со локалното население, како и во самите бегалски кампови зачестија во последните неколку недели.

XS
SM
MD
LG