Достапни линкови

logo-print

Кристалина Георгиева нов кандидат на Бугарија за ГС на ОН


Кристалина Георгиева

Кристалина Георгиева

Бугарија го менува својот кандидат за генерален секретар на Обединетите нации Ирина Бокова со Кристалина Георгиева, изјави министерот за надворешни работи Даниел Митов. Претходно, бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави дека Ирина Бокова била номирана за генерален секретар на ОН во последните денови од кабинетот на претходниот премиер Пламен Орешански, а владата на Борисов потоа ја прифатила таа одлука и официјално ја номинирала Бокова и покрај бројните реакции од влијателни западни земји дека нејзината кандидатура е неприфатлива. Бокова е генерален директор на УНЕСКО, а Георгиева е актуелен потпретседател на Европската комисија.

XS
SM
MD
LG