Достапни линкови

logo-print

Во Турција над 32 илјади уапсени за поврзаност со Ѓулен


Министерот за правда Бекир Боздаг

Министерот за правда Бекир Боздаг

Во Турција се уапсени над 32 илјади луѓе под сомневање дека биле поврзани со турскиот свешетник Фетула Ѓулен кого Анакара го обвинува за обидот за државен удар на 15 јули годинава. Министерот за правда Бекир Боздаг денеска изјави дека 70 илјади лица се под истрага, додека над 32 илјади од нив се во притвор. „Процесот е во тек“, рече тој. Претходно, турската влада соопшти дека околу биле уапсени 10 илјади луѓе. Ѓулен кој живее во егзил во САД отфрла секаква вклученост во обидот за државен удар. Боздаг додаде дека Вашингтон и порачал на Анкара дека наскоро ќе одговори на нејзиното барање за екстрадиција на Ѓулен.

XS
SM
MD
LG