Достапни линкови

logo-print

Пет лица уапсени во Европа за врски со ИД


Полицијата уапсила пет лица под сомневање дека формирале ќелија на терористичката организација Исламска држава и за промоција на исламски екстремизам во Шпанија, Белгија и Германија, соопшти денеска шпанското министерство за внатрешни работи. Тие користеле социјални медиуми, особено Фејсбук страницата „Ислам на шпански“ за да ја глорифицираат ИД. Во Шпанија годинава се уапсени над 30 лица под сомневање дека биле поврзани со ИД.

XS
SM
MD
LG