Достапни линкови

logo-print

Самоопределување бара нова демаркација со Црна Гора


Висар Имери

Висар Имери

Лидерот на косовското движење Самоопределување Висар Имери побара од премиерот Иса Мустафа уште еднаш да го разгледа договорот за демаркацијата на границата со Црна Гора. Тој изјави дека начинот на кој е определена границата со Црна Гора е грешка. „Договорот е неприфатлив. Косово треба да има обележена граница, но тоа треба да биде на точен и праведен начин“, речеИмери. Инаку, против договорот, потпишан пред една година, освен Самоопределување, против се и Алијасата за иднината на Косово на Рамуш Харадинај и иницијативата за Косово на Фатмир Лимај.

XS
SM
MD
LG