Достапни линкови

logo-print

Оланд бара отстранување на бегалскиот камп кај Кале


Францускиот претседател Франсоа Оланд при својата прва посета на Кале изјави дека целосно и дефинитивно треба да биде отстранет дивиот бегалски камп во кој се сместени околу 10 илјади луѓе. Тој ги повика британците да го преземат нивниот дел од одговорноста во решавањето на овој проблем. Имено, повеќето бегалци од Сирија и Африка чекаат во Кале во надеж дека ќе можат да влезат во Британија. „Со тоа што Британија донесе одлука да ја напушти ЕУ таа не е ослободена од обврските во однос на Франција“, рече Оланд.

XS
SM
MD
LG