Достапни линкови

logo-print

Во Шарлот укинат полицискиот час


Градските власти го укинаа полицискиот час во Шарлот, во американскста сојузна држава Северна Каролина, воведен по немирите поради тоа што полицаец уби еден афроамериканец. Насилството почна во минатата недела по убиството на 43 годишниот Кит Ламонт Скот, по штобеа повредени десетина полицајци. На Шарлот му се придружија и други градови во САД каде што и претходно имаше демонстрации и протести поради убиствата на афроамериканци.

XS
SM
MD
LG