Достапни линкови

logo-print

Референдум во Азербејџан за поголема моќ на претседателот


Илхам Алиев

Илхам Алиев

Во Азербејџан денеска се одржува референдум за измени на Уставот со што се зголемува моќта на претседателот Илхам Алиев и неговото семејство. Се очекува на референдумот околу 5 милиони луѓе со право на глас да се изјаснат за продоложување на претседателскиот мандат и за намалување на возрасната граница за идните претседателски кандидати. Илхам Алиев ја презеде функцијата претседател од неговиот татко Хајдар во 2003 година.

XS
SM
MD
LG