Достапни линкови

logo-print

Босанските срби се изјаснија за Денот на РС


Босанските срби изгласаа на контроверзниот референдум кој се одржа и покрај забраната од Уставниот суд во Сараево, 9 јануари да биде Ден на Република Српска. Властите на РС соопштија дека од над 70 насто пребројани гласови на вчерашниот референдум 99,8 проценти го поддржале празникот. Одѕивот на гласачите бил меѓу 56 и 60 насто. Претседателот на РС Милорад Додик изјави дека рефрендумот ќе влезе во историјата како ден на „српската решителност“. „Горд сум на народот на Република Српска и на сите кои дојдоа и гласаа“, изјави тој на Пале во близина на Сараево.

XS
SM
MD
LG