Достапни линкови

logo-print

Борис Џонсон во посета на Турција


Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон денеска ја почнува тридневната посета на Турција. Предвидено е Џонсон да се сретне со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, со премиерот Бинали Јилдирим, со турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу и со министерот за Европска унија Јомер Челик.

„Џонсон пристигнува во Анкара за да ја покаже солидарноста на Обединетото Кралство со нашата земја по неуспешниот обид за воен удар на 15 јули, насочен против нашиот уставен ред“, се посочува во соопштението на турското Министерство за надворешни работи.

Џонсон со претставниците на турската Влада ќе разговара и за актуелните настани во регионот и во светот, како и за можностите за интензивирање на билатералната соработка.

XS
SM
MD
LG