Достапни линкови

logo-print

Австрија очекува решение од ЕУ за миграциската криза


Австрискиот канцелар Кристијан Керн

Австрискиот канцелар Кристијан Керн

Австрискиот канцелар Кристијан Керн изрази надеж дека на самитот во претстојниот викенд на која тој ќе биде домаќин ќе ја натера ЕУ да преземе побрзи дејствија за справување со миграциската криза. Во фокусот на разговорите утре се очекува да биде миграцијата на балканската рута. Керн во интервју за австрискиот весник „Стандард“ истакна и дека средбата е обид да се забрза процесот на заедничко решение во ЕУ. Според него, неопходно е да се донесе одлука дали треба да се засили пограничната безбедност.

На самитот најавено е дека ќе учествува грчкиот премиер Алексис Ципрас, претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск, германската канцеларка Ангела Меркел, како и премиерите на Словенија, Македонија, Хрватска, Албанија, Унгарија, Бугарија и Србија.

XS
SM
MD
LG