Достапни линкови

logo-print

Сенатот одобри продажба на оружје за Саудиска Арабија


Сенатот на американскиот конгрес го одобри планот на американската администрација за продажба на оружје на Саудиска Арабија во вредност од милијарда долари. Всушност сенаторите со 71 глас за и 27 против ја блокираа резолуцијата со која би се спречила продажбата на тенкови, оружје и муниција за Саудиска Арабија. Поддржувачите на продажбата велат дека САД не можат да бараат од сојузниците посилно да се борат против милитантите на ИД, а во исто време да не им продаваат оружје.

XS
SM
MD
LG