Достапни линкови

logo-print

Јанева останува на изјавата за нелегитимноста на парламентот


Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево во Собранието рече дека останува на својата изјава за нелегитимноста на Парламентот затоа што, како што кажа, во прислушуваните разговори се утврдиле основи за кривични дела за изборите.

Според Јанева, доведени се во прашање сите изборни циклуси во периодот од 2012 до 2014 година.

Ова искажување на Јанева пред Комисијата за политички систем доведе до бројни реакции на пратениците, а координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара таа да се повлече од Специјалното обвинителство.

Јанева одговори речиси на сите денеска поставени прашања од страна на пратениците од оваа Комисија.

XS
SM
MD
LG