Достапни линкови

logo-print

Сириски воен авион се урна во близина на Дамаск


Сириски воен авион се урна во близина на главниот град, но се уште не е јасно дали е пукано кон него или паднал поради технички проблеми. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија денеска соопшти дека авионот се урнал северно од Дамаск.

Сириските медиуми јавуваат дека воениот авион се урнал по извршување на борбена задача против Исламска држава и дека пилотот бил спасен но не ја наведуваат причината за падот.

Агенцијата Амак која се поврзува со Исламска држава јави дека милитантите го урнале авионот по извршените четири напади врз нив. Групата на 18 месецов соопшти дека урнале друг сириски воен авион во источниот дел од земјата.

XS
SM
MD
LG