Достапни линкови

logo-print

Обвинение за осомничениот за нападите во Њујорк


Американските фередални обвинители покренаа обвинување против 28 годишниот американец со авганистанско потекло за употреба на оружје за масовно уништување, а во врска со нападот во текот на изминатиот викенд во Менхетен. Ахмад Кан Рахами е обвинет и за планирање серија бомбашки напади во Њујорк и Њу Џерси. Тој беше упасен откако беше ранет по престрелката со полицијата. Истражителите соопштија дека Рахами поставил две експлозивни направи во Челзи. Од првата биле ранети 30 луѓе додека втората не експлодирала.

XS
SM
MD
LG