Достапни линкови

logo-print

Белата куќа ја обвини Русија за нападот врз конвојот на ОН во Сирија


Белата куќа експлицитно ја обвини Русија за воздушниот напад врз конвојот со хуманитарна помош во Сирија. Заменик советникот за национална безбедност Бен Родс изјави дека за овој напад би можеле да стојат или силите на сирискиот режим или руската влада. Во нападот што се случи на 19 овој месец врз конвој камиони загинаа најмалку 20 цивили. Тоа ги натера Обединетите нации да ги прекинат хуманитарните конвои за Сирија. Руското министерство за одбрана демантираше дека руски воени авиони учествувале во нападот, наведувајќи дека зад него можеби стоеле милитантите на Фронтот Ал Нусра.

XS
SM
MD
LG