Достапни линкови

logo-print

Партијата на Меркел загуби на изборите во Берлин


Христијанско демократската партија на германскиот канцелар Ангела Меркел загуби на уште едни држави избори за еден месец. Во исто време, партијата Алтернатива за Германија продолжи да јава на антимигрантскиот бран. На вчерашните избори во БерлинАлтернатива за Германија доби доволно гласови за да има 10 места во тамошното собрание. Претходно христијано демократите на Меркел загубија и во Мекленбург. Аналитичарите велат дека ваквите резултати го рефлектираат падот на популарноста на Меркел по нејзината одлука лани да ги остави вратите отворени за мигрантите и бегалците.

XS
SM
MD
LG