Достапни линкови

logo-print

Полицијата се судри со демонстранти во Баку


Полицијата се судри со демонстрантите во главниот град на Азербејџан, Баку. До судирите дојде на антивладиниот протест каде што стотици демонстранти го искажаа незадоволството од престојниот рефенедум со кој претседателот Илхам Алиев бара дозвола од граѓаните за големување на своите овластувања и подолг мандат.

За време на судирите се приведени и неколку новинари меѓу кои и двајца дописници на азербејџанскиот сервис на Радио Слободна Европа. За сега нема информации за повредени. Досега се приведени најмалку 30 демонстранти.

XS
SM
MD
LG