Достапни линкови

logo-print

Обама ќе се сретне со Абади


Американскиот претседател Барак Обама ќе се сретне со неговиот ирачки колега Хаидер ал Абади на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации на 19- ти септември, соопшти Белата Куќа. Средбата доаѓа во време на зголемени обидида се преземе контролата од Исламската државатаврз Мосул.

Заменик советник за национална безбедност во Белата Куќа, Бен Роудс изјави дека и претседателите на двете држави ќе разговараат за борбата против припадниците на Исламската држава и обидите да се ослободи Мосул.

САД на почетокот на овој месец испрати околку 400 војници во Ирак, како знак за поддршка во битката против терористите.

XS
SM
MD
LG