Достапни линкови

logo-print

Изборите во Крим за руската Дума се нелегални за САД


САД соопшти дека нема да ги признае легитимноста ниту исходот од изборите за руската Дума кои ќе се оддржат утре во Крим. „ Нашата позиција на Крим е јасна, тој дел и натаму го сметаме за составен дел од Украина. Санкциите поврзани со Крим против Русија ќе останат во сила се додека Русија не и ја врати контролата врз Крим на Украина, изјави портпаролот на Стејт Депарментот Џон Кирби. Тој изрази загриженост и за хуманитарната ситуација во Крим вклучувајќи го и статусот на помалите етнички заедници и мнозинството на извештаи за изчезнати лица и кршење на човековите права.

Украинскиот претседател Петро Порошенко претходно ја обвини Русија дека го претвора Крим во „контрационен логор“.

Рускиот претседател Владимир Путин на форумот во Киргистан , истакна дека Русија сега Крим е повторно обединет со Русија.

XS
SM
MD
LG