Достапни линкови

logo-print

Шведскиот апелациски суд ја потврди потерницата по Асанж


Шведскиот апелациски суд го отфрли барањето за укинување на потерницата по основачот на Викиликс, Жулиан Асанж. 45-годишниот Асанж, кој е осомничен за силување, ја избегнува екстрадикцијата во Шведска и е засолнет во амбасадата на Еквадор во Лондон од 2012-та година. Неговиот адвокат изјави дека сега ќе се жалат до Врховниот суд. Асанж страхува дека доколку биде екстрадиран во Шведска, би можел да им биде предаден на Соединетите Држави, каде што пак ќе му се суди за објавување на тајни документи.

XS
SM
MD
LG