Достапни линкови

logo-print

Во Братислава самит за проблемите во ЕУ


Шефовите на држави или влади на 27 земји членки на Европската унија на денешниот неформален состанок во Братислава ќе ги разгледаат последиците од излегувањето на Британија од Унијата. Главна тема е како да се спречи да не се прелие британскиот евроспетицизам и во другите членки, како и да се зацрта патот до реформите на Европската унија. На самитот исто така ќе се разговара и за борбата против тероризмот и запирањето на мигрантскиот бран, но и за социјалната безбедност на граѓаните на Европската унија.

XS
SM
MD
LG