Достапни линкови

logo-print

Киев се согласил на ново примирје во источна Украина


Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер изјави дека украинските лидери се согласиле на ново примирје во источниот дел на земјата. Ова Штајнамаер го кажа на заедничката прес конференција во Киев со неговите колеги од Франција и Украина по разговорите со укрианскиот претседател Петро Порошенко. „Дојдовме со ветување од Москва дека од 15 сепетмври ќе има прекин на огнот кој ќе трае најмалку една недела“, рече тој, ден откако лидерите на сепаратистите, поддржани од Русија, во Доњецк и Луханск декларираа еднострано примирје.

XS
SM
MD
LG