Достапни линкови

logo-print

САД ќе понудат трговски бенефиции за Мјанмар


Од Белата куќа денеска соопштија дека САД ќе понудат трговски бенефиции за Мјанмар за да може земјата да продолжи со транзицијата кон демократија. Се очекува американскиот претседател Барак Обама да се сретне денеска со лидерката на Мајнмар Аунг Сан Си Ки во Белата куќа. Мајнмар е една од најсиромашните земји во светот. Земјата може да добие преференцијален трговски третман во САД, кој им беше укинат во 1989 од страна на тогашниот претседател Џорџ Буш, поради кршењата на човековите права во Мајнмар. САД веќе ги ублажија санкциите кон Мајнмар по почетокот на демократската транзиција во земјата.

XS
SM
MD
LG