Достапни линкови

logo-print

Индија вети една милијарда долари помош за Авганистан


Индискиот премиер Нарендра Моди вети една милијарда долари помош за Авганистан на средбата со авганистанскиот претседател Ашраф Гани во Њу Делхи. Во заедничкото соопштение по средбата се наведува дека помошта ќе биде искористена за изградба на капацитети во областа на образованието, здравството, земјоделството, енергетиката и за инфраструктура во Авганистан.

„Двајцата соговорници го осудија тероризмот и насилството во регионот за постигнување на политички цели", се вели во заедничката изјава.

Гани е во дводневна посета на Њу Делхи.

XS
SM
MD
LG