Достапни линкови

logo-print

Назарбаев ќе му оддаде почит на Каримов


Претседателот на Казахстан Нурсултан Назарбаев пристигна во Узбекистан да му оддаде почит на починатиот претседател Ислам Каримов. Од Кабинетот на Назарбаев соопштија деа тој пристигнал во родниот град на Каримов, Самарканд, каде што е погребан узбекистанскиот претседател. Назарбаев ќе се сретне и со роднините на Каримов, а ќе одржи средба и со новиот претседател Шавкат Мирзијаев. Каримов беше на чело на Узбекистан 27 години, а по неговата смрт Назарбаев останува единствениот кој владее со една поранешна советска земја уште од распадот на Советскиот сојуз.

XS
SM
MD
LG