Достапни линкови

logo-print

Стотици илјади каталонци на собир за незвисност од Шпанија


Неколку стотици илјади католонци се собраа вчера во Барселона во знак на поддршка на независноста на таа покраина од Шпанија. Полицијата соопшти дека на собирот имало 540 илјади луѓе кои се за референдум за независност на Каталонија. Организаторите најавуваат нов референдум за идната година. Во 2014 година околу милион и 800 илјади каталонци се изјаснија за незвисност на необврзувачкиот референдум. Властите во Мадрид ваквите сецесионитички инцијативи во Каталонија ги сметаат за неуставни.

XS
SM
MD
LG