Достапни линкови

logo-print

Грузија го освои првото злато на Параолимпијадата во Рио


Зивад Гоготчури освои златен медал на Параолимпијадата во Рио, што е прв за Грузија на Игрите. Гоготчури е слеп, го победи Олександар назаренко од Украина во класата до 90 килограми. Околу 4.300 спортисти од 161 земја учествуваат на игрите во Бразил. Натпреварувањето беше засенето пред отворањето кога светскто управно тело гласашњ да ја суспендира Русија поради обвинувањата за допинг.

XS
SM
MD
LG