Достапни линкови

logo-print

Во Пакистан застрелан доктор од кампањата против полио


Вооружен напаѓач застрела висок член на пакистанската кампања за искоренувањето на детската парализа, во северозападниот дел на Пакистан. Доктор Закаула Кан бил член на кампањата за вакцинација против полио на Пешавар, во близина на немирниот пакистански племенски појас. Докторот бил застрелан од напаѓач на мотор во близина на неговиот дом. Отцепената талибанска група Џамаат ул – Ахрар ја презема одговорноста за нападот. Милитантите велат дека кампањата против полио е покритие за шпиони од Западот и зааговор за стерилизирање на пакистанските деца.

XS
SM
MD
LG