Достапни линкови

logo-print

Загинати најмалку 20 милитанти на ИД во воздушни напади на Турција


Во воздушни напади на Турција загинале најмалку 20 милитанти на групата на Исламската држава во северна Сирија, соопшти денеска турската армија. Во изјавата не шефот на Генералштабот се вели дека воените авиони погодиле три згради кои се верува дека им припаѓаат на милитантите на ИД, како и возило и моторцикл. Шефот на војската рече дека операциите против ИД и борците на курдските милиции, кои беа започнати пред две недели, „ќе продолжат решително.“ Додека турските воени авиони гаѓаа цели на ИД, во областа избувнаа судири меѓу турските и курдскиете сили. Договорот за прекин на огнот меѓу САД и Русија треба да стапи на сила на 12 септември.

XS
SM
MD
LG