Достапни линкови

logo-print

Северна Кореа извела нуклеарен тест


Потресот во Северна Кореа што се случи изутринава најверојатно бил предизвикан од нуклеарен тест. Тоа би била третта подземна експлозија и најголема досега, соопштија властите во Јужна Кореа. Американскиот Геолошки институт соопшти дека потресот бил со сила од 5,3 степени и оти тој бил детектиран во близина на местото каде што во јануари годинава беше изведена четвртата нуклеарна проба. Според јужнокорејските експерти, експлозијата била со сила од 10 до 30 килотони, што би било најмоќната бомба која Пјонгјанг ја тестирал досега.

XS
SM
MD
LG